Etkili Reklam Modeli: Promosyon

Etkili Reklam Modeli: Promosyon

 

Firmalar, işletmeler ve iş yerlerinin başlıca amaçları kâr etmektir. Ürettikleri veya temin ettikleri ürünleri belirli bir kâr marjı ile tüketicilerin beğenisine sunmak ve yapılan alışverişten kâr elde etmektir. Ürünler ne kadar fazla kesime hitap ederse, ne kadar fazla tanınırlarsa, ne kadar fazla müşteri çekilirse satışlar ve satışlarla beraber kazanç da o kadar artacaktır. Bu sebepten dolayı, firmalar, işletmeler ve iş yerleri çeşitli reklam amaçlarını kullanarak ünlerini duyurmak, ürünlerini halka arz etmek için bir yarış içine girmektedirler. Reklam, ürünlerin ve markanın tanıtımı için belirli bedeller karşılığında, aracı kurum, kuruluş veya kişiler aracılığıyla yapılan her türlü iş ve işlem olarak tanıtılabilir.

 

Kimler Promosyon Yaptırmalı?

Reklamlar, ürün veya firmanın tanıtılması için çok büyük önem taşımaktadır. Bunun için ise, sektör, firma, reklamı yapacak olan kurum, kuruluş veya kişiye değişen miktarlarda ücretler ödenmektedir. Ancak zaman zaman bu amaca ulaşabilecek tanıtım sağlanamayabilir. İşletme, işyeri ve firmaların amacının kâr etmek olduğu, az iş çok kazanç elde etmek, hedefe ulaşmak için en kestirme yolu bulmak olduğu gerçeğini önümüze koyduğumuz zaman, reklamlar ücreti yüksek bir tanıtım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 1970 yıllarında ortaya çıkan promosyon ise, daha az harcama yapılarak gerçekleştirilen bir tanıtım aracıdır. Promosyon ürünlerinin dağıtıldığı alanın büyüklüğüne göre giderler değişebildiği gibi, alanın büyüklüğüne göre ulaşılan kesim de değişiklik göstermektedir.

Promosyon


Promosyon, firma, işletme ve iş yerlerinin kendi reklamını potansiyel müşterilerine doğrudan yaptıkları bir yol olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan hedef kitleye, doğrudan ulaşmak, promosyon ürünlerinin hedef kitlenin ihtiyaçlarının doğru tespiti ile belirlenmesinin sağlanması gerekmektedir. İşçi grubuna ajanda, ev hanımlarına masa takvimi vs dağıtmak çok başarılı promosyon ürünleri olmamaktadır. Reklamın yapılması istenildiği topluluğun ihtiyaç, amaç, işleri vs özellikleri dikkate alınarak doğru tespitlerin ürünler üzerinde toplanması ve promosyon ürünü olarak sunulmalıdır.


Başarılı ve etkili bir promosyon çalışması yapılması isteniyorsa;

Örnek olarak, masa başında çalışan kesime masa takvimi, kalem gibi, teknoloji ile çalışan kesimdeki çalışan kişilere USB bellek gibi, plan proje gibi işlerle uğraşan, sekreterlik yapan kişiler gibi belirli bir düzene ihtiyaç duyan kişilere promosyon olarak ajanda düşünülebilir.  İnsanların ilgi alanları, ihtiyaçları promosyon ürünlerinin etkili olmasında büyük önem taşır. Promosyon ürünlerinin üzerinde çok büyük bir alan kaplamadan, tanıtımının yapılması istenilen işyeri, firma, kurum veya kuruluşların isim, iletişim bilgilerinin yazılması yeterli olacaktır. Zaten kişilerin kendilerine, çevrelerine, müşteri ve misafirlerine ister istemez kendi reklamını yapacaktır. Anahtarlık, çakmak, ajanda, takvim, imsakiye vb ürünler, insanların bir şekilde sürekli gördüğü malzemeler olduğundan, potansiyel müşterilerin bilinç altına yer edecek ve böylelikle firmanın işlem yaptığı alana ilişkin olarak, ürünlerin bulunduğu çevrede ilk akla gelen yerlerden biri haline gelecektir. Bu şekilde gerçekleştirilen promosyonlar başarılı ve etkili olan promosyonlardır.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.yurekcakmak.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2020